Zmena veľkosti: Automat 1024x768
           
Monopoly  
Autor: andro   
Popis hry
Názov (originál): Monopoly
Autor: Charles Darrow
Autor: Elizabeth J. Magie (Phillips)
Autor: George S. Parker
Vydavateľ: Hasbro
Rok vydania originálu: 1935
Kategória: Obsadzovanie území
Zložitosť: Veľmi jednoduchá
Čas hry: Veľmi dlhá viac ako 120 min.
Min. počet hráčov: 2
Max. počet hráčov: 8
Vek hráčov: od 8
Z webu Hrajeme.cz:
Klasická hra z třicátých let. Hráči postupně kupují jednotlivé ulice a staví na nich svoje hotely. Ty mu přinášejí zisky v dalších kolech, kdy je navštěvují ostatní hráči. Zbankrotující hráč vypadává ze hry, kdo zůstane jako poslední ve hře, vyhrává. V Čechách byla tato hra zkopírována do verze Dostihy a sázky.


Hodnotenia užívateľov

Priemerné hodnotenie: 4 užívateľa(ov)

Celkovo
4.7
Vzhľad / Kvalita
5.8
Hrateľnosť / Funkčnosť
4.5
Zábava / Atmosféra
5.3
Znovuhrateľnosť
3.3
 

Ak chcete hodnotiť musíte byť prihlásený.


1 z 3 užívateľov súhlasilo s vašim hodnotením

Áno, ale pre menších, Sobota, 12 jún 2010

Napísal viki   -   Zobraz hodnotenia

Celkovo
4.8
Vzhľad / Kvalita
8.0
Hrateľnosť / Funkčnosť
3.0
Zábava / Atmosféra
5.0
Znovuhrateľnosť
3.0
Monopoly budem hodnotiť skôr z pohľadu pre mladých hráčov alebo úplných začiatočníkov, inak by som sa niesol najmä v kritickom duchu, nakoľko dnes už moderné spoločenské hry ponúkajú trošku viac.
Táto hra ozaj nemá popularitu medzi modernými spoločenskými hrami, rovnako ani jej hodnotenia na board game geek nie sú vysoké. Nuž bola vyrobená niekedy v 30 tych rokoch, kedy bola podobná kríza, ako v dnešných časoch a ľudia sa doma nudili bez práce a takto si snívali, že raz budú aj niečo vlastniť.
Myslím, že princíp hry je zaujímavý: všetko nakúpiť, ovládať, vládnuť, avšak prevedenie toho je už na dnešnú dobu dosť slabé. Hrateľnosť by som prirovnal k hre „Človeče, nezlob se“ ... človek hádže kockami, chodí dookola plánu, kupuje, platí, ťahá kartičky. A tie kartičky sú veruže zaujímavé, napr. jedna hovorí: „každý z hráčov vám zaplatí po 500 korún“, čo je na začiatku hry ešte relatívne hodnota, ale ku koncu už nemá zmysel, nakoľko inflácia stúpa a hotovosť sa už točí aj v desaťtisícoch. Iná vám zase prikáže zaplatiť opravu všetkých domčekov a hotelov a to je takmer na krach. Je to ozaj nevyvážené a nepodporuje to hrateľnosť.
Systém hry je vlastne rozšírené Človeče J Náhoda hrá obrovskú rolu a keď získate ozaj drahú parcelu a vystaviate tam hotel, tak zlý hod kockami a súper je vyradený, ku koncu je to takmer death-match, kto zle stúpi, už nemá šancu splatiť to.
Vyobrazenie je ešte na dobrej úrovni, aj figúrky pripomínajú dobu, kedy hra vznikla, avšak peniaze sú z hrozných papierov a verziu, čo som mal ja mala tisícky a desaťtisícky v rovnakej farbe. To grafik bol asi vtipkár (aj keď mi napadlo aj menej príjemné slovo), dosť sa to miešalo, predsa mohli dať ozaj inú, hru to dosť kazilo.
Záverom snáď len toľko, že aj ste úplní začiatočníci, prípadne máte malé deti (cca do 10/12 rokov), resp. sa vám páči táto tematika, tak kúpa tejto hry vo výpredaji za akciovú cenu by vám uškodiť nemala. Ak však ste už skúsenejší a chcete niečo viac, čo vám aj dlhšie vydrží, tak za porovnateľné ceny si kúpite lepšie hry ako tento historický klenot.
Súhlasíte s hodnotením hry? yes     no


0 z 2 užívateľov súhlasilo s vašim hodnotením

Strýčko Sam za \"Le Big Mac\", Nedeľa, 23 máj 2010

Napísal pecovarhy   -   Zobraz hodnotenia

Celkovo
1.3
Vzhľad / Kvalita
1.0
Hrateľnosť / Funkčnosť
1.0
Zábava / Atmosféra
2.0
Znovuhrateľnosť
1.0
V reťazci MacDonald bola svojho času akcia - pri kúpe detského menu bol pribalený darček - stolná hra. Jedna z nich bola aj zjednodušená verzia Monopolov. Ja si myslím, či zjednodušená verzia, či originál hra, obe sú katastrofou. Dvojku za zábavu som dal preto, že človeku táto hra musí pripadať smiešna. Ešte aj Človeče nehnevaj sa je pre mňa zaujímavejšie ako Monopoly.

Niekedy sme hrávali Dostihy a sázky, ale v tých časoch nebolo v podstate nič iné na poli hier. Dnes tento typ hier neznesie porovnanie s kategóriou MSH.
Súhlasíte s hodnotením hry? yes     no


1 z 4 užívateľov súhlasilo s vašim hodnotením

nazov, Pondelok, 22 jún 2009

Napísal mychchy   -   Zobraz hodnotenia

Celkovo
7.5
Vzhľad / Kvalita
8.0
Hrateľnosť / Funkčnosť
8.0
Zábava / Atmosféra
9.0
Znovuhrateľnosť
5.0
poslite mi alebo zverejnite navod na tuto hru prosim

Mathew napisal: Skus toto http://www.hrejsi.cz/monopoly/pravidla.htm
Súhlasíte s hodnotením hry? yes     no


13 z 17 užívateľov súhlasilo s vašim hodnotením

Klasika, dnes už ale prekonaná..., Utorok, 07 apríl 2009

Napísal Joe   -   Zobraz hodnotenia

Celkovo
5.3
Vzhľad / Kvalita
6.0
Hrateľnosť / Funkčnosť
6.0
Zábava / Atmosféra
5.0
Znovuhrateľnosť
4.0
Monopoly je jedna z hier, na ktorých som začínal. Vtedy to bola zaujímavá hra (keďže spoločenských hier u nás ešte nebolo toľko) a jedinou slabinou bolo (a aj ostáva) jej "nekonečné" trvanie. Jednoducho keď sa k nej posadíte, je možné, že presedíte až po koniec kľudne tri hodiny.

Je to zástupca klasických "amerithrash"-ovských hier - keď raz z kola vypadnete (zbankrotujete), ste vonku.

Dnes už existujú podobné ekonomické hry, ktoré Monopoly poľahky nahradia, jednak z časového hľadiska a jednak omnoho zaujímavejšími mechanikami. Keďže moderným trendom je účasť všetkých hráčov až do konca hry, Monopoly býva vytláčanie do úzadia záujmu (a preto sa netreba čudovať, že napríklad na Boardgamegeeku má Monopoly nechvalnú povesť).

Záujemcovia už dávno upravujú rozličné súčasti pravidiel, ako napríklad nahrádzanie kociek číselnými kartami, skrátenie hry, uvoľnenie všetkých budov na aukciu a podobne.

Zhrnuté a podčiarknuté - je to klasika, ale patrí skôr už na poličku dejín. Smetisko by jej totiž neslušalo, predsalen je to klasika a zase až taká zlá hra to nie je.
Súhlasíte s hodnotením hry? yes     no

 
< Predchádzajúci článok   Nasledujúci článok >